Demokracja – słowo pochodzi z języka greckiego, dḗmos znaczy lud, krátos znaczy władza, dosłownie – rządy ludu, ludowładztwo.
Termin demokracja używany jest obecnie w 4 znaczeniach:
I właśnie to czwarte znaczenie nas interesuje ponieważ demokracja społeczna i ekonomiczna jest doktryną naszej konstytucji (czyli ustawy zasadniczej).
Za wzorzec demokracji uważa się miasto-państwo Ateny (V wiek p.n.e.) w którym wszyscy obywatele mieli równe prawa polityczne. Tu należy uściślić że kobiety nie były obywatelami, podobnie jak niewolnicy. I tu znów należy wspomnieć że niewolnicy mogli się wykupić od swojego pana (można wywnioskować z tego że niewolnictwo wyglądało inaczej niż te które znamy z filmów o Stanach Zjednoczonych, czy z serialu "Niewolnica Isaura"), często byli wyzwalani przez swoich panów. Oni sami nie stawali się obywatelami, ale ich dzieci już tak. Kobiety jednak takiej możliwości nie miały.
We wspomnianych Atenach wprowadzono losowania urzędów z pośród wszystkich obywateli. Za sprawowanie funkcji publicznych wynagradzano obywateli co umożliwiało udział w rządach ubogiej warstwy ludności. Wylosowani urzędnicy byli kadencyjni.
Przejdźmy do historii prawie najnowszej czyli do chwili kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.
https://joemonster.org/art/42543
Jest 11 listopad 1918 w lesie Compiègne [Kompień] we Francji uzgodniono zawieszenie broni między Niemcami a państwami Ententy. Zawieszenie broni wchodziło w życie o godzinie 11:00 (jedenasta godzina, jedenastego dnia, jedenastego miesiąca) to moment uważany za koniec Wielkiej wojny bo wtedy tak nazywano I Wojnę Światową.
http://licealista.pl/dwudziestolecie-miedzywojenne/
18 stycznia 1919 r. w Paryżu rozpoczęły się obrady konferencji pokojowej. Polskę reprezentowali – Roman Dmowski oraz Ignacy Paderewski i to oni 28 czerwca 1919 roku podpisali Traktat Wersalski na mocy którego Polska powróciła na mapę Europy.